देख्ने बित्तिकै भगवानको दर्शन गर्नुहोस र लिंक खोलेर पढ्नु होस मनले चिताएको कार्य पूरा हुनेछ।।

  • 640
    Shares

एक समयको कुरा हो, नैराणरण्य तीर्थमा शौनकीदीले 80 हजार ऋषि हरूले सुतजीलाई सोधे, हे भगवान! यस कलियुगमा कसरी वैदिक ज्ञान बिना मानिसहरूले धार्मिकता पाउन सक्छन्? र कसरी उनीहरूले मुक्ति पाउनेछन्? हे मुनि! कसैलाई त्यस्तो तपस्या बताउनुहोस् कि छोटो अवधिमा कोहीले योग्यता पाउन सक्छ र इच्छित परिणामहरू पनि लिन सक्छ। हामी यस प्रकारको कथा सुन्न चाहन्छौं। सबै धर्मग्रन्थहरूका मालिक, सुत जीले भनेः हे वैष्णवहरुका बीच श्रद्धा! तपाईंहरू सबैले जीवको चासोको बारेमा सोधेका छन, त्यसैले म तपाईंलाई त्यस्तै एक महान व्रत बताउनेछु जुन नारद जीले लक्ष्मीनारायण जीलाई भने र लक्ष्मीपतिले मनिष्रेष्ठ नारद जीलाई भने। तपाईं सबै यसलाई ध्यान दिएर सुन्नुहुन्छ –

एक पटक, योगीराज नारद जी धेरैको लोकोमा अरुको हितको लागि भटकिए र मृत्युको भूमिमा आए। यहाँ, उनले धेरै पुस्तामा जन्मेका सबै मानिसहरु लाई देखे र तिनीहरुका कार्यहरु मार्फत कष्ट भोगे। उनीहरूको दुःख देखेर नारद जी लगनशील कसरी गर्ने भनेर सोच्न थाले, जसले पक्कै पनि मानव दु: खको अन्त्य गर्दछ। यस विचारलाई मनन गर्दै उनी विष्णुलोका गए। त्यहाँ उनले भगवानका इश नारायणको प्रशंसा गर्न शुरू गरे जसले हातमा शंख, चक्र, गदा र पद्मा राखेका थिए र उनको घाँटीमा माला लगाए।

 

नारद जीको प्रशंसा गर्दै भनिएः हे भगवान! तपाईं अथाह शक्ति, दिमाग र बोलीको साथ सम्पन्न हुनुहुन्छ तपाईंलाई पनि प्राप्त गर्न सक्दैन। तपाइँको सुरुवात, मध्य र अन्त छैन। निर्गुण रूपले भक्तहरूको दु: खलाई हटाउन जाँदैछ सृष्टिको कारणले, तपाईंलाई मेरो अभिवादन। नारद जीको प्रशंसा सुनेपछि भगवान विष्णुले भने: हे मुनिश्रुष्ट! तिम्रो दिमागमा के छ तपाई केको लागि काम गर्दै हुनुहुन्छ? यसलाई नि: शुल्क कल गर्नुहोस्। यसमा नारद मुनिले भने कि योन्नीमा मृत भूमिमा जन्मेका धेरै व्यक्तिहरू आफ्नो कामबाट दुःख भोगिरहेका छन्। हे नाथ! यदि तपाईं मप्रति दया गर्नुहुन्छ भने, तब मलाई भन्नुहोस् कि ती व्यक्तिहरूले थोरै परिश्रम गरेर उनीहरूको कष्टबाट कसरी छुटकारा पाउन सक्छन्।

 

 

श्रीहरीले भने: हे नारद! तपाईंले मानव हितको लागि धेरै नै राम्रो कुरा सोध्नुभयो। म के भन्छु सुन्नुहोस्, जसबाट मानिस संलग्नकबाट स्वतन्त्र छ। स्वर्ग र मृत्यु दुबैमा एक दुर्लभ उपवास छ, जुन सद्गुण हो। आज मायामा, म तिमीलाई भन्छु। भगवान् श्री सत्यनारायणको यो व्रत ठीकसँग गरेर व्यक्तिले तुरुन्तै यहाँ आनन्द प्राप्त गर्दछ र मृत्युमा मुक्ति पाउँछ।

 

श्रीहरीको कुरा सुनेर नारदले भने कि त्यो छिटो नतिजा के हुन्छ? र उनको कानून के हो? कसले यो छिटो गरे? कुन दिन हामीले यो उपवास राख्नु पर्छ? विस्तृत रूपमा सबै वर्णन गर्नुहोस्। नारदको कुरा सुन्दा श्रीहरिले भने: यसले सबै दुःख र शोकलाई हटाउन जानेछ। मानिसहरूलाई भक्ति र भक्तिभावको साथ साँझ श्रीस्यातानारायणको पूजा ब्राह्मण र भाइहरूसँगै धार्मिक बन्नुपर्दछ। नैवेद्य, केरा फल, घी, दूध र गहुँको पीठ भक्तिसहित लिनुहोस्। गहुँको ठाउँमा साठीको पीठो, चिनी र गुड़ लिनुहोस् र सबै खानेकुरा मिलाएर भगवानलाई बलि चढाउनुहोस्।

 

ब्राह्मणहरू लगायत दाजुभाइहरूलाई खाना प्रस्ताव गर्नुहोस्, र त्यसपछि यो आफैंले खानुहोस्। भजन, कीर्तनका साथ भगवानको भक्तिमा लीन बन्नुहोस्। यस प्रकार, भगवान सत्य नारायणको यस व्रत पालन गरेर, मानिसका सबै इच्छाहरू पक्कै पूरा हुन्छन्। यस काली अवधिमा अर्थात् कलियुग, यो मुर्दा भूमिमा उल्लेख गरिएको मुक्तिको एकमात्र सरल तरीका हो।

 

। इति श्री सत्यनारायण द्रुत कथाको पहिलो अध्याय पूरा भयो।

 

श्रीमान नारायण-नारायण-नारायण।

भज मान नारायण – नारायण – नारायण।

श्री सत्यनारायण भगवान की जय

भर्खरै

सम्बन्धित समाचार

अबैध तरिकाले अमेरिका छिर्ने क्रममा निकारागुवाको जंगलमा बास बसेका नेपालीहरु……

यो तस्वीर अबैध तरिकाले अमेरिका छिर्ने क्रममा निकारागुवाको जंगलमा बास बसेका नेपालीहरुको हो भनेर फेसबुकमा अपलोड भएको देखिएको छ। नेपालीहरु...

ॐ करोडौमा एक भगवानको अवतार , एउटा आँखा भएको बच्चा, फोटो छोइ सेयर गर्नुस् (हेर्नुस् भिडियो

रोचक र घो-चक कुराले मानिसहरुले मनोरञ्जनका साथ आनन्द पनि लिने गर्छन् । तर संसारमा यस्ता रोचक कुराहरु पनि छन् जस्लाई...

प्रधानमन्त्री देउवालाई भेटेर मेयर शाहले गरे फोहोर व्यवस्थापनसम्बन्धी छलफल

काठमाडौँ — प्रधानमन्त्री शेरबहादुर देउवासँग काठमाडौं महानगरपालिकाका मेयर बालेन्द्र शाहले फोहोर व्यवस्थापनको विषयलाई लिएर छलफल गरेका छन् । शीर्षक वा...

error: