हाम्रो नेतृत्वमा सरकार बने पाचबर्ष भित्रमा जनताको आधारभूत आवश्यकता पूरा गर्ने ग्यारेन्टी दिन्छौँ :प्रकाण्ड

  • 3.1K
    Shares

हिंसात्मक गतिविधि छोडेर भर्खरै शान्तिपूर्ण राजनीतिमा आएको नेत्रविक्रम चन्द ‘विप्लव’ नेतृत्व नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी, नेकपाप्रति यतिखेर देशभित्र मात्र हैन, बाहिरबाट समेत धेरैको ध्यान मोडिएको छ ।

शुक्रबार सरकारसँग तीनबुँदे सहमतिमा हस्ताक्षर गरेर पार्टी महासचिव विप्लव खुल्ला राजनीतिमा आएका छन् भने कारागारमा रहेका उनका नेता–कार्यकर्ता पनि सरकारले रिहा गरिरहेको छ । वैज्ञान्कि समाजवादका लागि एकीकृत जनक्रान्ति गर्ने उद्घोषका साथ सशस्त्र गतिविधि थालेपछि यस समूहलाई सरकारले नै प्रतिबन्ध लगाएको थियो । तर सहमतिसँगै प्रतिबन्ध फुकुवा भइसकेको छ । धेरैले यस सहमतिलाई पनि सत्तास्वार्थसँग जोडेर हेरिरहेको परिप्रेक्ष्यमा नेकपा प्रवक्ता खड्गबहादुर विश्वकर्मा ‘प्रकाण्ड’सँग न्यूज २४ नेपालका लागि कृष्ण कुमारी चौलागाईंले गरेको कुराकानी हेर्नुहोस् ।

एकाएक वार्तामा आउनुभयो र सरकारसँग सहमति पनि भयो, यसले गर्दा परिवर्तनका आकांक्षी जनता र सहिदका परिवारमा आशंका फैलिएको छ नि ?

 

यो प्रश्न बाहिर मासमा रहेको प्रश्न हो । तर यो वार्ता एक्कासि भएको भन्ने छैन, प्रत्यक्ष वा अप्रत्यक्ष रुपमा विगत दुई वर्षदेखि हामी वार्तामै थियौँ । यद्यपि हाम्रो र सरकारको बीचमा संघर्ष चलिरहेको थियो तर पनि त्यसबीचमा पनि हाम्रो वार्ता चलिरहेको नै थियो । त्यस समयमा मुख्य स्वरुप संघर्ष रहेको थियो भने वार्ता सहायक रहेको थियो । अहिले वार्ता मुख्य बन्न पुग्यो भने संघर्ष सहायक बन्न पुगेको छ । यसैकारण चाहिँ जनमानसमा सरप्राइज हो कि भन्ने बन्न पुगेको हो । तर यो सरप्राइज होइन, लामो समयदेखिको एक्सरसाइज हो ।,

 

आन्दोलन भनेको सहिदको विचार, आस्था र सहिदको उद्देश्यको प्रतिनिधित्व हो । नेपालको परिप्रेक्षमा के भयो जनताले बलिदान गरे, नेता कार्यकर्ताले बलिदानी गरे, जो इमान्दार छ । तर आन्दोलनचाहिँ नेताहरूको आफ्नो व्यक्तिगत स्वार्थ पूर्ति गर्ने र सत्तामा जाने साधन बनाइयो । सहिदको सपनालाई बेवारिसे बनाइयो, घाइते अपाङ्गको बलिदानीलाई सडकमा नै बेवारिसे बनाइयो । यो नेपाली राजनीतिको मुख्य समस्या हो । त्यसको सिकार पछिल्लो समय १० वर्षे जनयुद्धका घाइते तथा सहिद पनि हुनुभयो । त्यो बेला हामी पनि माओवादी नै थियौँ, प्रचण्डजी र बाबुरामजीको नेतृत्वमा हामीहरू पनि थियौँ । तर हामीले त्यस समयदेखि नै ‘दाल में कुछ काला है’ भन्यौँ ।

 

कोही न कोही राजनीतिक आन्दोलनमा नेतृत्व गर्ने नेताहरूको विचार राजनीतिमा, प्रतिबद्धता र निःस्वार्थीपनमा गम्भीर समस्या छ । जसका कारणले गर्दा सहिदहरूले दुःख पाए । घाइते, अपाङ्गहरूले धोका पाए । र, आन्दोलन गर्ने श्रमजीवी जनताले पनि धोका पाए, जसले मुक्ति चाहेका थिए । त्यसैलाई करेक्सन गर्नुपर्छ भनेर हामीले तत्कालीन माओवादी छाड्यौँ । हामीले नेपाली राजनीतिको रिभ्यू गर्नुपर्छ भनेका छौँ । त्यस बेलादेखि यो पार्टी बनाएर हामी संघर्षमा छौँ । हामीले गरेको संघर्ष र वार्ता तथा सहमति पनि सहिदको मूल्यबोधका निम्ति हो । सहिदले चाहेको त सत्ता परिवर्तन र आफ्नो सत्ता र व्यवस्था परिवर्तनका निम्ति हो नि ! त्यसकारण राज्यसत्ता बदल्ने र शासन व्यवस्था बदल्ने उद्देश्यसहित जनताको शासन व्यवस्था, जनताको राज्य व्यवस्था बनायौँ भने सहिदको सपना त पूरा भयो नि । बाँकी, सहिदका परिवारलाई सहिदको आधारभूत आवश्यकता पूरा गर्ने राज्य भयो भने सहिदको सम्मान त्यही भया नि, त्यसैका निम्ति हामीले संघर्ष गरेका हौँ र अहिले सम्झौता गरेका छौँ ।

 

यो वार्ताबाट सहमतिको विन्दूमा चाहिँ कसरी पुगियो ?

 

देश बडो अप्ठारोमा गयो भन्ने कुराले पनि हामी वार्ताको लागि राजी भएका हौँ । राष्ट्रियता खतरामा परेको अवस्थामा हामीले आमजनतालाई समस्या समाधान र गोलबद्ध गर्ने, मोबिलाइज गर्नुपर्ने भयो भन्ने हामीलाई महसुस भयो । उहाँहरू (सरकारी पक्ष) ले सशस्त्र संघर्ष छोडेर बरु शान्तिपूर्ण राजनीति गर्ने हो भने हाम्रो सहमति हुन सक्छ भन्ने कुरा गरेपछि वार्ता तथा सहमतिका लागि हामी पनि तयार भएका हौँ । तर त्यसको लागि पनि हामीले सरकारसँग केही कुराहरू तपाईहरूले तत्काल समाधान गर्नुपर्छ भनेका थियौँ । प्रतिबन्ध फिर्ता लिने, बन्दी साथीहरूलाई फुकुवा, मुद्दा खारेजी लगायत कुरामा कुरा सरकार सकारात्मक बनेपछि हामी सहमतिमा आएका हौँ । उद्यपि थुप्रै बहसका कुराहरू बाँकी नै छन् ।

 

सँगै १० वर्षे जनयुद्ध लडेका सहयोद्धाले नै अविश्वास गरेको सरकारलाई तपाईंहरूले विश्वास गर्नुभयो नि ?

 

त्यस्तो होइन ! सरकारसँग हाम्रो दुईओटा कुरा हुन् । सरकारसँग हाम्रो डिभेट पनि छ, आलोचना पनि छ । देशमा अहिले जे समस्या छ, राष्ट्रियता एकपछि अर्को खतरामा छ । मानिसहरू निराश छन् । देश रहनयोग्य बनेन भन्ने भइरहेको छ । जनताको जीवन नै चल्न गाह्राे छ । हेर्दा लाग्छ कि देशमा अभिभावक नै छैन ।

 

अहिलेको सरकारको नेतृत्व गरिरहनुभएका केपी शर्मा ओली जीको सरकार र उहाँकाे पार्टी दुवैसँग हाम्रा असहमति छन् । अहिले यो समस्या पैदा गर्ने भनेको दलाल पुँजीपति वर्ग, त्यसको सत्ता र त्यसको व्यवस्था हो । त्यसलाई बदल्नुपर्छ भनेका छौँ हामीले । हिजो हामी संघर्षमा थियौँ, अहिले हामी शान्तिपूर्ण रुपमा छौँ । देशमा संकट उत्पन्न भयो, त्यो संकटबाट देशलाई निकाल्नका निम्ति नयाँ ढङ्गबाट सोच्न बाध्य भयौँ ।

 

यो सरकारसँग हाम्रो केही–केही मुद्दा मिलेको हो । जुनजुन मुद्दा मिल्यो, त्यही मुद्दामा हामीले सम्झौता ग¥यौँ । अरु पनि सरकारसँग हाम्रा बहसका विषय छन् । छलफलका विषय छन् । त्यो भोलि चल्दै जाला ।

 

अरु पार्टीका नेताले जस्तै तपाईहरूले पनि सत्ता नै हेर्नु भएको त होइन ?

 

राजनीतिक पार्टी र पेसा भनेको स्वयंसेवक हो । स्वयंसेवकको रुपमा देश र जनताको सेवा गर्ने हो । तर नेपालमा त्यस्तो भएको छैन । यो फाइदाको लागि चल्ने र लुटको पेसा भएको छ । त्यसैले त नेपालको राजनीति यति छिट्टै ड्यामेज भयो । राजनीति गर्ने मानिस, पार्टीहरू पनि ड्यामेज भए । हामी त अशान्ति मच्चाउने र संविधान नमान्ने भनेर प्रतिबन्धित नै गरियो, तर अहिले सत्ता र संसदीय राजनीति भित्र भएका कसै प्रति जनताको आशा र विश्वास छ ? १० वर्षे जनयुद्धमा जनताको आशा बोकेको पार्टीलाई छिःछि र दुरदुर गर्ने हामीले बनाइदिएको ?

 

नेतामा पैदा भएको विचलन, राष्ट्र र जनताप्रति गरेको गद्दारी र धोकाको परिणाम हो यो । हामीले पनि त्यसै गर्यौं भने भोलि हामी पनि त्यही हुन्छौँ । तर हाम्रो कुरा विगतमा जनतालाई धोका भयो भनेर त्यसका विरुद्ध हामीले संघर्ष गरेर आएकोले, हाम्रो विचारको दृष्टिले, राजनीतिक लाइन र हाम्रो प्रतिबद्धताको दृष्टिले पनि हामी त्यसो गर्नेवाला छैनौँ । बरु हाम्रो बलिदानी हुनेछ । हामीले देशका निम्ति बलिदान दिने भनेका छौँ तर जनताले मुक्ति पाउनुपर्यो । विगतमा जनताले पाएको धोकाको ब्याज-स्याज असुल हुनुपर्यो । जनता भोकभोकै मर्ने स्थिति हुनु भएन ।

 

देशमा दिदी–बहिनीको अस्मिता लुट्नेहरू होइनन्, अशान्ति मच्चाउने र आतङककारी ? हामीले त्यस विरुद्ध आवाज उठाउँदा हामी आतङकारी भयौँ ।

 

संसदीय दलको नेतृत्व गरिरहेका पार्टीहरूले करिब ३ दशकको सरकार नेतृत्व गर्दा पनि जनतामा निराशा छाइरहेको देखिरहेको छ । हामीले मात्र के भनेका छौँ भने तपाईंहरूले नेतृत्व गर्दा देशलाई यस्तै बनाउनुभयो, छोडदिनुस् अब हामी एकपटक हामी देशको जिम्मा लिन्छौँ, पाँच वर्षमा नेपाली जनताको आधाभूत आवश्यकता पूरा गर्ने ग्यारेन्टी दिन्छौँ । अरुले हामीलाई हेर्नुस्, डिस्टर्ब नगर्नु मात्र भन्छौँ । हामीलाई त धनी जनता गरिब नेता हुने व्यवस्था चाहिएको हो, यसैको लागि हामीले यो सम्झौता गरेका हौँ ।

 

तपाईंहरू मुलुकमा भ्रष्टाचार हुनुहुँदैन भन्ने गर्नुहुन्छ, यो कसरी न्यूनीकरण गर्न सकिन्छ ?

 

हाम्रो परिकल्पना नै भ्रष्टाचाररहित मुलक नै हो । हामी त अहिलेसम्म सडकबबाट भ्रष्टाचार विरुद्ध आवाज उठाउँदै आएका थियौँ । नेपालमा हुने कमिशनको खेल, भ्रष्टाचार, ब्याकमेलिङ, राष्ट्रद्रोही क्रियाकलापको अब हामी जनता समक्ष गएर भण्डाफोर गछौँ । नाङ्गेझार पार्छौं । हाम्रो आलोचना हुन्छ भने पनि होस् । हामीले पनि कतै गल्ती गर्याैँ भने हामी जनता समक्ष माफी मागिहाल्छाैँ । भ्रष्टाचार विरुद्धको आन्दोलन हामी नयाँ ढङ्गले अगाडि लान्छौँ । भ्रष्टाचार गर्ने विरुद्धका लागि नयाँ कानुन निर्माणको लागि तयार गर्नेहरूलाई समात्तै झेल हाल्नुपर्छ । भ्रष्टाचार मुख्य समस्या हो, यसको अप्रेशन सुरु हुन्छ ।,,

 

भर्खरै

सम्बन्धित समाचार

अबैध तरिकाले अमेरिका छिर्ने क्रममा निकारागुवाको जंगलमा बास बसेका नेपालीहरु……

यो तस्वीर अबैध तरिकाले अमेरिका छिर्ने क्रममा निकारागुवाको जंगलमा बास बसेका नेपालीहरुको हो भनेर फेसबुकमा अपलोड भएको देखिएको छ। नेपालीहरु...

ॐ करोडौमा एक भगवानको अवतार , एउटा आँखा भएको बच्चा, फोटो छोइ सेयर गर्नुस् (हेर्नुस् भिडियो

रोचक र घो-चक कुराले मानिसहरुले मनोरञ्जनका साथ आनन्द पनि लिने गर्छन् । तर संसारमा यस्ता रोचक कुराहरु पनि छन् जस्लाई...

प्रधानमन्त्री देउवालाई भेटेर मेयर शाहले गरे फोहोर व्यवस्थापनसम्बन्धी छलफल

काठमाडौँ — प्रधानमन्त्री शेरबहादुर देउवासँग काठमाडौं महानगरपालिकाका मेयर बालेन्द्र शाहले फोहोर व्यवस्थापनको विषयलाई लिएर छलफल गरेका छन् । शीर्षक वा...

error: