एमसीसी पढेलेखेको मान्छेले कदापि बिरोध गर्दैन अनपढ गवार बेरोजगारि हरु नबुझि नबुझि सडकमा ऊफ्रदै छन : केपि ओली

  • 12.7K
    Shares

पुर्व प्रधानमन्त्री तथा एमालेका अध्यक्ष केपी शर्मा वलीले अमेरिकन प्रोजेक्ट एमसीसी प्रचण्डले पास गर्न नदिएको बताएका छन । वलीले प्रधानमन्त्री भएको बेला संसद बाटै एमसीसी पास गर्नको लागि पटकपटक प्रयास गरेका थिए तर प्रचण्ड लगायत तत्कालीन नेकपाका केही नेताहरुले असहमत जनाएको कारण उनि सफल हुन सकेनन ।

 

वलीले खुल्ला अन्तर्वार्तामा समेत पटकपटक प्रचण्डले एमसीसी पास गर्न रोकेको प्रतिक्रिया दिदै आएका छन । एमसीसी देशको लागि राम्रो भएको र संसद बाटै पास गर्नुपर्छ भन्ने वलीले स्पष्ट अडान राख्दै आएका छन ।

 

एमसीसी पास गर्न नदिएको कारण वली-प्रचण्डको सम्बन्धमा फाटो आएको थियो जसले गर्दा नेकपा बिभाजन देखि सत्ता परिवर्तन पनि भएको छ । एमसीसी पास गर्नको लागि जस्तोसुकै कदम चाल्न पनि तयार भएका वली अन्ततः नेकपा भित्र अल्पमतमा परे । वलीलाई प्रधानमन्त्री बाट हटाउने गृहकार्य भैरहेको बेला उनले प्रतिनिधि सभा विघटन गरे भने नेकपा पनि बिभाजन भयो ।

 

अन्ततः एमसीसी लगायत धेरै कुरामा चुकेका वलीलाई एमालेकै माधव समूह लगायत अन्य राजनैतिक दलहरु एक भएर प्रधानमन्त्री बाट पनि समेत हटाए । यसरी प्रचण्डले एमसीसी पास गर्न नदिएको कारण वली पाटीमा अल्पमतमा परे भने त्यसपछि विभिन्न चरणमा गल्ती गर्दै जाँदा प्रधानमन्त्री पद समेत गुमाउनु पर्‍यो ।

 

एमसीसीको कारण नै केपी-प्रचण्ड सम्बन्धमा फाटो आएको भन्ने कुरा सबैलाई छर्लङ्ग छ । एमसीसी रोकेकै कारण प्रत्येक कार्यक्रममा वलीले प्रचण्डको आलोचना गरेको देखिन्छ ।

 

यद्यपि एमसीसी सम्झौता भित्रका बुद्दाहरु नेपालको कानुन संग बाझिने भएकोले सारा नेपाली प्रचण्डको पक्षमा उभिएका छन । जस्ताको तस्तै एमसी पास गर्न नसकिने भन्ने कुरामा प्रचण्डले बारम्बार सबैलाई अनुरोध गरेका छन ।

 

काङ्ग्रेस र एमाले केपी समूह एमसीसी संसद बाटै पास गराउनको लागि पनि पहिले देखि नै गृहकार्य गरिरहेको छन । पुर्व प्रधानमन्त्री तथा नेकपा एमालेका अध्यक्ष केपी शर्मा वलीले एमसीसी पास गर्नको लागि जुनसुकै कदम चाल्न सकिने बताएका छग ।

 

अमेरिकी प्रोजेक्ट एमसीसी सम्झौता भित्रका केही बुद्दाहरु नेपालको कानुन संग बाझिने भएकोले धेरै नेपालीले यसको समर्थन गरेका छैनन । कानुनका ज्ञाताहरुको पनि असहत छ । नागरिक बाट स्विकार नभएको र साँच्चै नेपालको कानुन संग प्रत्येक्ष प्रभाव पार्ने एमसीसी सम्झौता भने केही राजनैतिक दल र नेताहरु यसलाई जसरी हुन्छ संसद बाट पास गर्न लागेका छन ।

 

पुर्व प्रधानमन्त्री समेत रहेका नेकपा एमालेका अध्यक्ष केपी शर्मा वली यो सम्झौता पास गर्नको लागि जस्तोसुकै कदम चाल्न सक्ने बताएका छन । उनले एक टेलिभिजन अन्तर्वार्ता मै खुलेर एमसीसीको पक्षमा रहेको जानकारी गराएका छन ।

 

उनले एकीकृत माओवादी केन्द्रका अध्यक्ष प्रचण्डले गर्दा एमसीसी पास गुन नसकेको पनि प्रष्ट पारेका छन । प्रचण्डले सहयोग नगरेपनी यो सम्झौता छिटोभन्दा छिटो पास गर्न आफू लाग्ने बताएका हुन ।

 

उनको यो पहिलो घोषण भने होइन किनकी प्रधानमन्त्री हुँदा संसदको रोष्टम बाटै एमसीसीको पक्षमा सबै एक हुन आह्वान समेत गरेका थिए । उनले महाकाली सन्धी गर्दा पनि धेरै संघर्ष गरेको र एमसीसी पास गर्न खोज्दा पनि लफडा गरेको भन्दै प्रचण्ड माथी आरोप लगाएका थिए ।

 

यो सम्झौता एकदमै महत्त्वपूर्ण छ र सित्तैमा आएको यति धेरै पैसा लिन ढिला गर्नुहुन्न भन्ने उनको धारणा रहेको थियो । हुनत उनले महाकाली सन्धी गर्दा देशमा बार्सिक खरबौँ पैसा आउँछ भनेका थिए तर अहिले सम्म एक पैसा पनि आएको देखिदैन ।

 

मीठो भाषण गरेर जनतालाई मख्ख पार्न जानेका वलीलाई यतिबेला भने जनताले मज्जाले चिन्ने अवसर पाएका छन । पछिल्लो चरणमा केपी शर्मा वलीले गरेका गलत कामहरुको कारण उनी जनताको नजर बाट गिरेका छन ।

 

नेकपा एमाले अन्तर्गत केपी समूह लगायत एमसीसीको पक्षमा नेपाली कांग्रेस पनि उभिएको छ । अहिलेका प्रधानमन्त्री तथा नेपाली कांग्रेसका सभापति शेर बहादुर देउवा लगायत सिंगो कानमा एमसीसीको पक्षमा उभिएको छ । म्हाकाली सन्धी गर्दा पनि देउवा प्रधानमन्त्री थिए ।

 

सारा नेपालीले अस्विकार गरेको एमसीसी एमाले र काङ्ग्रेसले पास गर्नको लागि ठुलै खेल खेलेका छन भने माओवादी भने एमसीसीको पक्षमा छैन । अहिले सम्म नेपाली जनताको बाहिर बाट दबाब र संसदमा माओवादी पिलर भएर यश प्रती असहमत भएको कारण अहिले सम्म रोकिएको छ ।

 

 

यद्यपि सरकारले जिम्मेवार बनेर काम गर्न नखोजेको उनको आरोप छ । देशमा व्यवस्थापिका, कार्यपालिका र न्यायपालिकासँगै अर्थतन्त्रमा जटिल समस्या देखिएको भन्दै उनले यसको समाधान निर्वाचन नै भएको दाबी गरे । पत्रकार सम्मेलनमा पाण्डेले नेकपा (एमाले) भित्रको आन्तरिक व्यवस्थापन, जिल्लामा भएका विकास निर्माण बारेमा प्रकाश पारेका थिए ।

 

धेरै प्रयास गर्दा पनि प्रचण्डले एमसीसी पास गर्नै दिएनन : केपी शर्मा वली

 

भर्खरै

सम्बन्धित समाचार

प्रतिनिधि सभाको आजको बैठकमा ओलीको सम्बोधन: यस्तो भन्छ्न शेर बहादुर देउवा

काठमाडौँ – प्रतिनिधि सभाको बैठकमा आज प्रमुख प्रतिपक्षी दल नेकपा एमालेका अध्यक्ष एवं पूर्वप्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले सम्बोधन गर्ने भएका...

करिश्माले बालेनलाई बधाई दिँदै भनिन्, चुनावी नतिजाबारे पार्टीमा समीक्षा हुनुपर्छ

करिश्माले बालेनलाई बधाई दिँदै भनिन्, चुनावी नतिजाबारे पार्टीमा समीक्षा हुनुपर्छ काठमाडौं- स्थानीय तहको चुनावअघि नेकपा एमालेमा प्रवेश गरेकी अभिनेत्री करिश्मा...

पृथ्वीनारायण छँदै थिएनन्, झुठो इतिहास निर्माण गरिएको: डाक्टर बाबुराम भट्टराई

पृथ्वीनारायण छँदै थिएनन्, झुठो इतिहास निर्माण गरिएको: डाक्टर बाबुराम भट्टराई डाक्टर बाबुराम भट्टराई को टिप्पणी । नेपालका बिसे चौबिसे राज्यका...

error: