विमानस्थलमा मन्त्री आलेकाे छड्के चेक : ५० लाख रुपैयाँ सहित १ पक्राउ, धेरै दलालकाे भागाभाग हेर्नुहोस् भिडियो सहित् ।

  • 300
    Shares

काठमाडौं

 

त्रिभुवन अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलबाट सौर्य एयरलाइन्सकी कर्मचारी स्रोत नखुलेको ५० लाख रुपैयाँसहित पक्राउ परेकी छिन् ।

 

शनिबार विराटनगरबाट काठमाडौं आउँदै गरेको विमानमा अवैध रकम राखिएको भन्ने सूचनाका आधारमा विमानस्थल प्रहरीले एयरलाइन्सकी कर्मचारी रेखा शाक्य पोखरेललाई रकमसहित पक्राउ गरिएको हो ।

 

नेपाल प्रहरीका अनुसार एयरलाइन्सको काठमाडौं कार्यालयमा एसिस्टेन्ट पदमा कार्यरत पोखरेललाई रकमसहित थप अनुसन्धानका लागि राजश्व अनुसन्धान विभाग पठाइएको छ ।

 

सौर्यका विराटनगर स्टेसन इन्चार्ज प्रकाश पौडेलले सुरक्षा जाँच नगरी झोला राखेको भन्ने सूचनाका आधारमा प्रहरीले जाँच गरेको थियो । जाँच गर्दा रातो मेलब्यागभित्र चाउचाउको कार्टुनमा ५० लाख रुपैयाँ फेला परेको थियो ।

 

बुद्धिजीवी को हुन् ?

 

सत्यको पक्षधर भएर समाजमा बौद्धिक गतिविधि गर्ने तथा लेखेर, बोलेर या अन्य माध्यमबाट राज्यलाई सघाउने र समाजका सकसहरूलाई निकास दिन योगदान गर्नेहरूलाई बुद्धिजीवी भन्न सकिएला ।

 

पुस १८, २०७८ वीणा झा

 

प्रायः विभिन्न सामाजिक अवस्थाको निर्माण र तिनले पार्ने प्रभावहरूबारे गरिने विश्लेषण र छलफलहरूमा, आशा र अपेक्षाका साथ प्रयोग गरिने ‘बुद्धिजीवी’ शब्दको खपत बढ्दो छ । जबजब समाज सकसमा हुन्छ, त्यति बेला बुद्धिजीवीहरूले आफ्नो जिम्मेवारी इमानदारीपूर्वक निर्वाह नगरेको आरोप पनि लगाउने गरिन्छ । तर ‘बुद्धिजीवी’ भनेका को हुन् त ? विश्वका विभिन्न उत्कृष्ट विश्वविद्यालयबाट प्रमाणपत्र हासिल गरेका र प्राप्त ज्ञानलाई आफू र आफ्नाका अनुकूलता अनुसार प्रयोग गर्ने जमात ?

 

शैक्षिक प्रमाणपत्रको चाङ कम भए पनि आफ्नो पेसामा आबद्ध अनुभवले निखारिएको समूह ? अथवा, ती व्यक्तिहरू जसले शक्तिलाई रिझाउन सकेका हुन्छन् र आफ्ना विचारहरू विभिन्न माध्यममार्फत निरन्तर प्रवाह गर्दै समाजलाई प्रभावित पारिराखेका हुन्छन् ? कसलाई मान्ने बुद्धिजीवी ?

 

विचारले समाज डोर्‍याउँछ । र विचारहरू समाजमै निर्मित हुन्छन् जसमा बुद्धिजीवी वर्गको भूमिका गहन हुन्छ । राज्यसँग हस्तक्षेपकारी भूमिका निर्वाह गरी सत्यको पैरवी गर्ने चरित्रकै कारण बुद्धिजीवीलाई अन्य व्यक्तित्वभन्दा विशिष्ट ठानिने मान्यता समाजमा स्थापित छ । अमेरिकी बौद्धिक नोम चोम्स्कीले बुद्धिजीवीहरूको उत्तरदायित्वलाई लिएर भनेका छन्, ‘सत्य बताउनु र झुटको पर्दाफास गर्नु नै साँचो अर्थमा बौद्धिक वर्गको उत्तरदायित्व हो ।’

 

चोम्स्कीका शब्दमा, बौद्धिक वर्ग सधैं सत्ताको विपक्षमा उभिएको हुन्छ । स्रोतसाधन र शक्तिसम्पन्न सत्ताको चरित्र सधैं सर्वसाधारणलाई कुनै न कुनै आशा र भरोसा बाँडेर आफ्नो स्वार्थ सिद्ध गर्नतर्फ केन्द्रित हुन्छ । सर्वसाधारणले सत्ताको यो कूटनीतिलाई बुझ्न सक्दैनन् र सत्ताको झुटो जालमा फस्छन् । तसर्थ, सत्यतथ्यलाई सर्वसाधारणसामु पुर्‍याउने र बुझाउने दायित्व बौद्धिकहरूले नै निर्वाह गर्नुपर्छ । अर्का अमेरिकी लेखक क्रिस्टोफर हिचेन्स्कोका अनुसार, ‘बौद्धिकहरूलाई सबैले चिनेकै हुनुपर्छ भन्ने छैन, तर शक्तिसामु सत्य बोल्ने क्षमता भने उसमा हुनैपर्छ ।’

 

सत्यलाई चिन्न र झुटको पर्दा उघार्न सधैं प्रयत्नशील हुन्छ बौद्धिक वर्ग । यसो भन्दै गर्दा यहाँ केही प्रश्न उठ्छन्— बौद्धिक हुन कुनै विशिष्ट प्रमाणपत्र चाहिन्छ कि सार्वजनिक हितप्रतिको संवेदनशीलता र त्यसलाई साथ दिने साहस ? सत्य केलाई मान्ने अनि झुट के हो ? यसलाई निर्धारण गर्ने मापदण्डहरू के–के हुन् ? अनि ती मापदण्ड कसले तयार गर्छन् ? ती मापदण्डहरू समय, सन्दर्भ र अन्य विषयले प्रभावित हुन्छन् वा हुँदैनन् ? सत्यको पहिचान कसरी गर्ने र झुटलाई कसरी छुट्याउने ? बुद्धिजीवीहरूका लागि यक्षप्रश्न हुन् यी ।

 

हुन त २० औं शताब्दीका जर्मन कवि, नाटक तथा निबन्धकार बर्तोल्त ब्रेख्तले सत्य र झुट छुट्याउन सघाउ मिल्ने गरी ‘सत्य लेख्दा आइलाग्ने पाँच कठिनाइ’ बारे उल्लेख गरेका छन् । झुट तथा अज्ञानताको विरोध गर्न र सत्य लेख्न चाहने जोसुकैले सत्य लेख्ने साहस, सत्यलाई चिन्ने उच्च सजगता, सत्यलाई हतियारका रूपमा कुशलतासाथ प्रयोग गर्ने सीप, ती मानिसहरूको छनोट गर्ने बुद्धिमत्ता जसका हातमा सत्य प्रभावकारी होस् र सत्यलाई धेरै मानिसबीच पुर्‍याउने चतुर्‍याइँजस्ता कम्तीमा पनि पाँच कठिनाइमाथि विजय प्राप्त गर्नैपर्ने उनको धारणा छ ।

 

तर यहाँ पनि सत्य निर्धारण गर्ने मापदण्डबारे स्पष्टता छैन । हुन त ब्रेख्त थप संकेत दिन्छन्, ‘सर्वत्र सत्यको विरोध भइरहेका बेला लेखकमा सत्य लेख्ने साहस हुनैपर्छ ।’ सत्य सर्वत्र छद्म रूपमा रहने हुँदा लेखकमा सत्यलाई चिन्ने उच्च सजगता र सत्यलाई हतियारका रूपमा प्रयोग गर्ने सीप पनि हुनैपर्छ, सत्य कसको सामु पुर्‍याउने र कसरी फैलाउने भन्नेमा पनि लेखक सचेत हुन उत्तिकै आवश्यक हुन्छ ।

 

यसरी हेर्दा, सत्यको पक्षधर भएर समाजमा बौद्धिक गतिविधि गर्ने तथा लेखेर, बोलेर या अन्य माध्यमबाट राज्यलाई सघाउने र समाजका सकसहरूलाई निकास दिन योगदान गर्नेहरूलाई बुद्धिजीवी भन्न सकिएला ।

 

सर्वस्वीकार्य तथ्य हो, मानिस पूर्ण रूपमा स्वतन्त्र छैन । विश्वदेखि राज्य र समाजसम्मले अँगालेको हरेक प्रणालीको प्रभाव मानिसको सोच्ने शैलीदेखि सम्पूर्ण व्यक्तित्व निर्माणसम्ममा परेको हुन्छ, चाहे त्यो आर्थिक होस् वा राजनीतिक अथवा सांस्कृतिक र साहित्यिक । ती सबैले कुनै न कुनै रूपमा मानिसको सोच निर्माण र निर्णय प्रक्रियामा योगदान गरेकै हुन्छन् । त्यसैले बुद्धिजीवी निर्माणमा आवश्यक वातावरण बनाउनमा राज्यको भूमिका र योगदान निकै महत्त्वपूर्ण हुन्छ ।

 

चरम बेथिति, शक्ति र स्रोतसाधनको असमान उपयोग र वितरण, बढ्दो बेरोजगारी, अवसरविहीनताका साथै दण्डहीनता र संरक्षित भ्रष्टाचारजस्ता विकृतिले गाँजेको राज्यका संरचनाहरूलाई यो दुश्चक्रबाट निकाल्नमा बुद्धिजीवीको भूमिकालाई नकार्न सकिन्न । तर त्यसका लागि उचित वातावरण बनाउने जिम्मा राजनीतिले लिनुपर्ने हुन्छ । र सहयोगी भूमिकामा राज्यको चौथो अंग अत्यधिक महत्वपूर्ण हुन जान्छ । समाजमा कस्तो विचार दिने, ती विचारहरूले समाजलाई सशक्तीकरण गर्छन् वा क्षयीकरणतर्फ धकेल्छन् भन्ने कुराको निर्णय र जवाफदेही चौथो अंगकै हुन्छ । किनकि मिडियाको भूमिकाबिना समाज रूपान्तरण सम्भव छैन ।

 

हुन त समाजको कमजोर वर्गलाई विभिन्न तरिकाको बुद्धिकै प्रयोग गरी शोषण गरिने यथार्थलाई नकार्न सकिन्न तर ती पनि बुद्धिजीवी नै हुन् जसको इमानदार प्रयासले राज्यलाई सकस परेका बेला दिशानिर्देश गर्छ र सामाजिक न्याय स्थापना गर्न मद्दत गर्न सक्छ । त्यसका लागि बुद्धिजीवीको एउटा मुख्य भूमिका व्यक्ति र राज्यबीच स्वस्थ सम्बन्ध निर्माण र निरन्तरताका लागि सामूहिक प्रतिबद्धता पनि हो ।

 

विभिन्न परिवर्तनलाई केवल राजनीतिक–आर्थिक आधारमा मात्रै बुझ्ने र व्याख्या गर्ने परिपाटीलाई बदल्न र त्यस्ता परिवर्तनमा सामाजिक–सांस्कृतिक शक्तिहरूको पनि महत्त्वपूर्ण भूमिका हुन्छ भन्ने दृष्टिकोण बनाउन बुद्धिजीवीहरूको भूमिका महत्त्वपूर्ण हुन सक्छ । आजको युगमा भौतिक शक्तिको प्रयोग गरी कसैमाथि सहजै नियन्त्रण गर्न सम्भव छैन र त्यस्तोमा सांस्कृतिक शक्तिहरूको प्रयोगले सफलता मिल्ने सम्भावना बढ्छ, जसलाई लिएर सय वर्षअगाडि नै एन्टोनियो ग्राम्सीले ‘कल्चरल हेजेमोनी’ सिद्धान्त प्रतिपादन गरेका थिए ।

 

सामान्य अर्थमा संस्कृति भन्नाले कुनै समुदायले आफ्नो भिन्नता दर्साउन मनाउने विशेष चाडपर्व, पहिरन, भाषा र खानपानलाई बुझ्ने गरिन्छ । फराकिलो रूपमा हेर्दा, संस्कृति भनेको जीवनशैलीको सम्पूर्ण रूप हो जसमा सोच्ने शैलीदेखि लिएर गरिने व्यवहार र दृष्टिकोणको निर्माणसमेत पर्छ अनि त्यसको निर्माणचाहिँ समाजको नियन्त्रण र सहज निरन्तरताका लागि गरिएको हुन्छ ।

 

त्यसैले विश्वका सबै समाजमा संस्कृतिहरू जीवित हुन्छन् अनि समयअनुकूल परिमार्जित, परिवर्तित र विस्थापित भइरहन्छन् । चलायमान हुनु समाजको प्रकृति हो तर कतिपय सन्दर्भमा समाज ‘रिजिड’ भइरहेको हुन्छ । जस्तो कि, विगतको आवश्यकता हेरी आकार लिएका संस्कृतिहरूलाई मानवनिर्मित नसम्झी समुदायविशेषको अहंसँग जोड्दा समाज परिवर्तन र स्थापित संस्कृतिबीच बेमेलसँगै विभिन्न समस्या उत्पन्न हुन्छन् । त्यसैले संस्कृति निर्माणमा बुद्धिजीवीहरूको भूमिका निकै महत्त्वपूर्ण हुने गर्छ ।

 

संस्कृतिलाई मानिसले प्राकृतिक रूपमा स्विकारेको हुन्छ । संस्कृतिमा विचलन ल्याउनुको अर्थ समाजको हरेक संरचना भताभुंग पार्नु हो भन्ठानेर मानिस यसतर्फ कसैलाई अग्रसर भएको हेर्न सक्दैन । हरेक मानिसले समाजविशेषको सांस्कृतिक व्यवस्थासँग, मूल्यमान्यतासँग ‘अर्गानिक’ सम्बन्ध स्थापित गरेको हुन्छ । हुन त ती सबै मूल्यमान्यता मानवनिर्मित हुन्छन् र तिनमा परिवर्तनसमेत सम्भव हुन्छ ।

 

संस्कृतिलाई प्राकृतिक व्यवस्थाका रूपमा स्विकारिनुचाहिँ मुख्य समस्या हो । यही भिन्नता बुझाउन बुद्धिजीवीहरू अग्रसर नहुने हो भने समाजको आर्थिक विकासले गति लिए पनि सामाजिक विकास निकै पछाडि पर्न सक्छ । तसर्थ, ती मानिस जो आ–आफ्ना पेसामा इमानदारी र दक्षताका साथ आबद्ध छन् अनि सार्वजनिक हितका लागि हमेसा प्रतिबद्ध भई जवाफदेहीका साथ अडिग छन्, जसलाई समाजले आफ्नो आदर्श मान्न हिचकिचाउँदैन, तिनीहरू नै हुन्— बुद्धिजीवी ।

 

विमानस्थलमा मन्त्री आलेकाे छड्के चेक : ५० लाख रुपैयाँ सहित १ पक्राउ, धेरै दलालकाे भागाभाग

भर्खरै

सम्बन्धित समाचार

प्रतिनिधि सभाको आजको बैठकमा ओलीको सम्बोधन: यस्तो भन्छ्न शेर बहादुर देउवा

काठमाडौँ – प्रतिनिधि सभाको बैठकमा आज प्रमुख प्रतिपक्षी दल नेकपा एमालेका अध्यक्ष एवं पूर्वप्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले सम्बोधन गर्ने भएका...

करिश्माले बालेनलाई बधाई दिँदै भनिन्, चुनावी नतिजाबारे पार्टीमा समीक्षा हुनुपर्छ

करिश्माले बालेनलाई बधाई दिँदै भनिन्, चुनावी नतिजाबारे पार्टीमा समीक्षा हुनुपर्छ काठमाडौं- स्थानीय तहको चुनावअघि नेकपा एमालेमा प्रवेश गरेकी अभिनेत्री करिश्मा...

पृथ्वीनारायण छँदै थिएनन्, झुठो इतिहास निर्माण गरिएको: डाक्टर बाबुराम भट्टराई

पृथ्वीनारायण छँदै थिएनन्, झुठो इतिहास निर्माण गरिएको: डाक्टर बाबुराम भट्टराई डाक्टर बाबुराम भट्टराई को टिप्पणी । नेपालका बिसे चौबिसे राज्यका...

error: