पृथ्वीनारायण शाह एउटा राजा मात्र होइन वर्तमान नेपाल निर्माणको नायक सिंगो रास्ट्रको पिता हो: प्रेम आले

  • 76
    Shares

काठमाडौं । संस्कृति, पर्यटन तथा नागरिक उड्डउन मन्त्री प्रेम बहादुर आलेले पृथ्वीनारायण शाहलाई राष्ट्र निर्माणका महान नायकको रूपमा लिनुपर्ने बताउनुभएको छ ।सोमबार पृथ्वीनारा यण शाहको नेपाल एकीकरण अभियानमा जनसहभागिता विष यक विचार गोष्ठीमा बोल्दै मन्त्री आलेले पृथ्वीनारायण

शाहलाई राष्ट्र निर्माणका महान नायकको रुपमा लिनुपर्ने बताउ नुभएको हो । पृथ्वीनारायण शाहका विचारहरू आजको लोकता न्त्रिक शासनमा समेत त्यत्तिकै महत्वपूर्ण र मार्गदर्शक रहेको मन्त्री आलेले बताउनुभयो । नेपालीहरूले हामी नेपाली हौं भन्ने हो भने पृथ्वीनारायण शाहलाई बिर्सनु नहुने उहाँको भनाइ छ ।

मन्त्री आलेले भन्नुभयो, ‘नेपाल ४ जात ३६ व र्णको साझा फूलबारी हो । प्रजा मोटा भए दरबार बलियो हुन्छ । राजाले अन्याय मुलुकमा हुन नदिनु , ठूलो न्याय निसाव हेर्नु । न्याय निसाव बिगार्ने भनेको घुस लिने घुस खाने हुन्, यी दुईका धनजि उ हरिलिएता पनि पाप छैन, यी राजाका महाश’त्रु हुन्, जस्ता पृथ्वीनारायण

शाहका विचारहरू आजको लोकतान्त्रिक शासनमा समेत त्यत्ति कै महत्वपूर्ण र मार्गदर्शक छन् ।’‘पृथ्वीनारायण शाहलाई एक राजाका रुपमा मात्र हेर्नुभन्दा पनि उनलाई वर्तमान नेपाल राष्ट्र को निर्माणमा महान नायकको रुपमा लिनुपर्दछ भन्ने मलाई लाग्छ, उहाँले थप्नुभयो यदि हामीले आफूलाई नेपाली हौं भन्ने कुरामा गर्व गर्छौं भने

पृथ्वीनारायण शाहलाई हामीले कहिल्यै बिर्सन सक्दैनौं र बिर्सनु पनि हुँदैन ।’मन्त्री आलेले पृथ्वीनारायण शाहले दिव्योपदेशमा व्यक्त गरेका आत्मनिर्भर अर्थतन्त्र असंलग्न विदेश नीति, व्यापा र राज्य सञ्चालनका नीति र विचारहरु दूर दृष्टियुक्त रहेको भन्दै त्यसको महत्व र उपयोगितालाई ग्रहण गर्न अफ्ठ्यारो मान्नु नहुने बताउनुभयो ।इमेज खबर बाट

भर्खरै

सम्बन्धित समाचार

error: